Hastane Yer Döşemeleri

Hastane yer döşemeleri için bütün sağlık kurum ve kuruluşlarında öncelikli olarak hasta sağlığı esas alınmalıdır. Bu nedenle hastane ortamlarında hijyen çok önemlidir. Tüm sağlık kurumları ve sağlık çalışanları mümkün olduğunca hastanelerde hijyene ve temizliğe mutlak derecede önem göstermelidir. Hijyenik bir ortam sağlamak için sadece kişilerin ve çalışanların gayreti yeterli olmayabilir. Çünkü hastane ortamında kullanılan her türlü aksesuar, eşya, malzeme, cihaz, ve yer döşemesi dahil bir çok ürün hijyenik olmalı ve yüzeyinde bakteri barındırmamalıdır.

Hastane yapımında kullanılan yapı malzemeleri özellikle hastane yer döşemesi antibakteriyel bir yapıda olmalıdır. Antibakteriyel yer döşemeleri yüzeyinde mikrop barındırmaz hasta sağlığı için hiçbir negatif etki oluşturmaz ve temizliği oldukça pratik ve kolaydır. Bundan dolayı hastanın bulunduğu ortamlarda enfeksiyon riskini ortadan kaldırır. Antibakteriyel yer döşemeleri pvc esaslıdır. Pvc esaslı zemin kaplama malzemesi günümüzde genel olarak hastane yer döşemeleri uygulamasında yaygın olarak kullanılmakta ve şart koşulmaktadır. Pvc zemin kaplamaları özellikle yoğun trafik alanlarda uzun yıllar kullanılmasına rağmen ilk günkü gibi yeniliğini ve özelliğini kaybetmez. Darbe emici özelliği ile uygulama yapılan alanlarda esnek bir zemin ortamı sağlamaktadır.

Pvc zemin kaplaması hastane yer döşemelerinde kullanılmasının bir diğer nedeni ise ortamda bulunan statik elektriğe karşı dirençli olmasıdır. Özellikle ameliyathane yer döşemesinde cihazların ve cerrahın statik elektrikten doğabilecek risklere karşı korunabilmesi için antistatik yer döşemesi tercih edilmektedir. Antistatik pvc zemin kaplaması röntgen odaları ameliyathaneler, yoğun bakım ünitesi, tomografi odaları, ve laboratuvarlarda hastane yer döşemeleri olarak sıkça kullanılmaktadır.

Pvc zemin kaplamaları ıslak veya kuru zeminlerde kayma riskini tamamı ile ortadan kaldıran kaymaz zemin kaplaması olarak üretilmektedir. Pvc zemin kaplamaları kendi sınıfında farklı gruplara ayrılır. Farklı kategorilerde ve farklı özelliklerde ayrıcalık göstermektedir. Pvc zemin kaplama modelleri başlıca homojen, heterojen ve antistatik hastane yer döşemesi olarak sıralanmaktadır. Ürün seçimi yaparken hastane zemin döşemesi yapılacak alanda ürünün teknik özellikleri amacına uygun şartnamede olmasına dikkat edilmelidir. Teknik destek ve fiyat teklifi için bizi arayabilirsiniz.

  • UYGULAMALARIMIZDAN BAZI GÖRSELLER